Državno odvjetništvo Republike Hrvatske
Dopuna priopćenja od 2. rujna 2022. – Naglasci s održanog proširenog kolegija DORH-a
Na temelju provedene rasprave, zaključeno je da su županijski državni odvjetnici dužni provesti dodatnu analizu rada državnih odvjetništava u kaznenim predmetima protiv počinitelja kaznenog djela nasilja u obitelji iz čl. 179.a Kaznenog zakona (KZ/11) počinjenog kao samostalno kazneno djelo ili u stjecaju s nekim od kaznenih djela protiv života i tijela (Glava X.) i protiv osobne slobode (Glava XIII.).
Analiza rada u kaznenim predmetima obuhvaća:
- kvalitetu provedenih izvida, pravilnost pravne ocjene djela, osnove za predlaganja istražnog zatvora i mjera opreza, adekvatnost predloženih sankcija, predlaganje izricanja posebnih obveza ili sigurnosnih mjera i s tim u vezi primjenu instituta opoziva uvjetne osude i primjenu instituta zaštitnog nadzora po punom izvršenju kazne zatvora i žalbeni postupak,
- rješenja o odbačaju kaznenih prijava, s posebnim naglaskom na osnovu iz čl. 206. st. 1. toč. 1. ZKP/08 i kvalitetu procjene postojanja osnovane sumnje na počinjenje prekršaja iz čl. 10. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji (Narodne novine, broj 70/17, 126/19).
Analiza rada u prekršajnim predmetima odnosi se na kvalitetu podnesenih optužnih prijedloga i predlaganje zaštitnih mjera propisanih čl. 13. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.
Budući da je Pravilnikom o načinu provedbe pojedinačne procjene žrtve (Narodne novine, broj 106/17 – dalje u tekstu: Pravilnik), propisano da procjenu potreba žrtve provode sva tijela prethodnog i kaznenog postupka (policijski službenici, državni odvjetnici i suci) koja dolaze u kontakt sa žrtvom počevši od izvida pa do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka (čl. 1. st. 3. Pravilnika), prilikom analize postupanja potrebno je posebno utvrditi provodi li se pojedinačna procjena žrtve na način propisan čl. 5., 6., 7. i 8. Pravilnika, predlažu li se i/ili provode li se odgovarajuće posebne mjere zaštite sukladno čl. 9. Pravilnika i postupa li se sukladno čl. 10. st. 1. Pravilnika.
Zaključeno je da su državni odvjetnici dužni osigurati prisutnost državnih odvjetnika/savjetnika županijske i općinske nadležnosti na radionicama Pravosudne akademije pod nazivom "Pojedinačne procjene žrtve – iskustva i problemi u praksi" koje će se održati tijekom sljedeća tri mjeseca u Regionalnim centrima Pravosudne akademije u Splitu, Osijeku, Zagrebu, Varaždinu i Rijeci.
Ujedno, županijski državni odvjetnici će zajedno s općinskim državnim odvjetnicima sa svog područja održati koordinativne sastanke s nadležnim policijskim upravama vezano za kvalitetu podnesenih kaznenih prijava, opravdanost privođenja osumnjičenika, kao i jesu li postupanja sukladna Protokolu o zajedničkom radu policije i državnog odvjetništva u kaznenim predmetima od 10. veljače 2021. te provedbu mjera opreza (čl. 100. ZKP/08).
Županijski državni odvjetnici će najkasnije do 15. listopada 2022., dostaviti Državnom odvjetništvu Republike pisana izvješća o svemu poduzetom te objedinjene detaljne podatke za 2020., 2021. i 2022. godinu zaključno s 31. kolovozom 2022. prema zadanim statističkim traženjima koja su im dana.