Županijsko državno odvjetništvo u Splitu
Podignuta optužnica protiv trojice okrivljenika zbog ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika
Optužnicom se prvookrivljenika (1966.) tereti da je postupio protivno čl. 3. st. 1. toč. 1. a) i c) i čl. 13. i 14. Ženevske konvencije o postupanju s ratnim zarobljenicima od 12. kolovoza 1949. i odredbama čl. 4. st. 1. i 2. toč. a) i e) Dopunskog protokola Ženevskim konvencijama o zaštiti žrtava nemeđunarodnih oružanih sukoba (Protokol II) od 8. lipnja 1977., kao i odredbama čl. 75. st. 2. a), b) i e) Dopunskog protokola Ženevskim konvencijama od 12. kolovoza 1949. o zaštiti žrtava međunarodnih oružanih sukoba (Protokol), a da su drugookrivljenik i trećeokrivljenik (1964. i 1965.) postupili protivno odredbama čl. 3. st. 1. toč. 1. a) i c) i čl. 13. i 14. 4 Ženevske konvencije o postupanju s ratnim zarobljenicima od 12. kolovoza 1949., kao i odredbama čl. 75. st. 2. a), b) i e), čl. 86. i čl. 87. Dopunskog protokola Ženevskim konvencijama od 12. kolovoza 1949. o zaštiti žrtava međunarodnih oružanih sukoba (Protokol I).
Prvookrivljeniku (1966.) se stavlja na teret da je od 29. rujna 1991. do 2. studenoga 1991. u Kninu, tijekom oružanog sukoba između oružanih snaga Republike Hrvatske i naoružanih agresorskih srpskih paravojnih postrojbi tzv. SAO Krajine, kao pripadnik SUP-a Knin, raspoređen na osiguranju zarobljenih pripadnika MUP-a RH u bolnici u Kninu, kršeći pravila međunarodnog prava za vrijeme oružanog sukoba mučio ratne zarobljenike. Nakon što su u bolnicu u Kninu dovedena četvorica zarobljenih ranjenih pripadnika (1969., 1967., 1967. i 1969.) MUP-a RH, prvookrivljenik je, tereti ga se, između ostalog, fizički i psihički zlostavljao prvog pripadnika (1969.) odnosno tukao ga kundakom puške po cijelom tijelu i glavi, čelu, nosu, između nogu. Tereti ga se da je fizički zlostavljao drugog pripadnika (1967.), dok je trećeg pripadnika (1969.) tjerao da pije vruću vodu prijeteći mu da će ga ubiti ako to ne učini, a četvrtog pripadnika (1967.) je tukao kundakom tražeći mjesta na kojima je ranjen. Tereti ga se da je dozvoljavao da u sobu, u kojoj su ležali ranjeni zarobljenici, dolaze druge osobe i zlostavljaju ih, a on ih je i psihički zlostavljao, pri čemu su zarobljenici pretrpjeli fizičke ozljede i psihičke patnje.
Drugookrivljeniku (1964.) i trećeokrivljeniku (1965.) se optužnicom stavlja na teret da su od 14. listopada 1991. do 2. studenoga 1991. u Kninu, tijekom oružanog sukoba između oružanih snaga Republike Hrvatske i naoružanih agresorskih srpskih paravojnih postrojbi tzv. SAO Krajine, počinili navedeno kazneno djelo.
Drugookrivljenika se tereti da je u svojstvu upravitelja Okružnog zatvora u Kninu; formalno odgovornog za primjenu propisa međunarodnog ratnog prava; kršeći pravila međunarodnog prava za vrijeme oružanog sukoba, iako je bio dužan, propustio spriječiti da se ratni zarobljenici muče. Trećeokrivljenika se tereti da je kao zatvorski stražar, kršeći pravila međunarodnog prava za vrijeme oružanog sukoba, mučio ratne zarobljenike. Nakon što su u Okružni zatvor u Kninu iz bolnice u Kninu dovedena dvojica zarobljenih pripadnika MUP-a RH (1969. i 1967.) drugookrivljenika se tereti da je, znajući da njemu podređeni zatvorski čuvari, pa tako i trećeokrivljenik, fizički i psihički muče i zlostavljaju zarobljene pripadnike hrvatske policije; uslijed čega su oni zadobili višestruke tjelesne ozljede s posljedicom trajno narušenog zdravlja; nije poduzeo ništa da takva protuzakonita postupanja spriječi i kazni. Tereti ga se da je time pristao na to da njemu podređene osobe nastave s protupravnim radnjama i njihovim posljedicama. Trećeokrivljenika se tereti da je osobno fizički tukao zarobljenog prvog pripadnika (1969.) nanijevši mu tjelesne ozljede.
U optužnici je predloženo da se, nakon potvrđivanja optužnice, ovaj postupak spoji sa postupkom na temelju potvrđene optužnice protiv drugookrivljenika i trećeokrivljenika zbog kaznenog djela ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika iz članka 122. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske i da se protiv okrivljenika provede postupak suđenja u odsutnosti.