Arbitražni sud odbio zahtjev za naknadu štete Amlyn Holdinga B.V. protiv Republike Hrvatske u iznosu od 71,1 milijun eura
Arbitražni je sud, zbog toga što je utvrdio da je Republika Hrvatska počinila jednu od četiri povrede Ugovora o energetskoj povelji (Energy Charter Treaty, dalje: ECT) prema tvrdnjama tužitelja naložio Republici Hrvatskoj da tužitelju nadoknadi 25 posto troškova arbitražnog postupka u iznosu od 1,100,088.78 eura, kao i administrativne troškove ICSID-a u iznosu od 611,937.42 američkih dolara.
Zahvaljujući strategiji i argumentaciji Državnog odvjetništva Republike Hrvatske dokazano je kako ta povreda nije uzrokovala štetu tužitelju, a što je sud prihvatio u cijelosti.
Utvrđena je povreda čl. 10. st. 1. ECT-a zbog donošenja Pravilnika o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije iz 2013. godine (koji je dopunjen Pravilnikom iz 2014. godine) kojim je oduzeto pravo tužitelja da traži produljenje Prethodnog rješenja o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije.
Podsjetimo, nizozemsko trgovačko društvo Amlyn Holding B.V. je u kolovozu 2016. godine pokrenulo međunarodnu investicijsku arbitražu protiv Republike Hrvatske pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID).
Predmet ovoga postupka bila je naknada štete zbog propasti investicije u vidu planirane izgradnje termoelektrane na biomasu u Koprivničkom Ivancu zbog postupanja državnih tijela (Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode), agencija (Hrvatska energetska regulatorna agencija - HERA) i trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske (Hrvatske šume d.o.o., HEP-ODS i HOPS i Hrvatski operator tržišta energije d.o.o - HROTE) u razdoblju od 2013. do 2016. godine.
Tužitelj je isticao brojne prigovore na postupanje navedenih nadležnih tijela i tvrdio da je Republika Hrvatska njihovim postupanjem počinila četiri povrede ECT-a i to članka 10. st. 1. i 13. koji se odnose na izvlaštenje i obvezu pravičnog i poštenog postupanja prema stranom ulagatelju (FET standard).
Tužitelj je zbog navedenog tražio od Republike Hrvatske isplatu naknade štete u iznosu od 71.1 milijuna eura s kamatama po kamatnoj stopi 8.34 posto godišnje, tekućim od 3. travnja 2015. do isplate (tužbeni zahtjev konačno je uređen 4. listopada 2018.) zbog povrede čl. 10. st. 1. i 13. ECT-a.
Republika Hrvatska je u cijelosti osporila tužiteljeve navode u arbitražnom postupku u okviru kojeg je održano dvotjedno ročište u prostorijama ICSID-a u Parizu tijekom svibnja 2019. godine te donesen pravorijek 22. listopada 2021.
Republiku Hrvatsku je, u arbitražnom postupku, zastupalo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske zajedno s odvjetničkim društvom Bredin Prat iz Pariza.