Državno odvjetništvo Republike Hrvatske Ne radi se ni o kakvom presedanu u Republici Hrvatskoj i ne radi se ni o kakvoj "prvoj presudi za "držanje u ladici""
Ne radi se ni o kakvom presedanu u Republici Hrvatskoj i ne radi se ni o kakvoj "prvoj presudi za "držanje u ladici"", a tu je informaciju novinarka mogla dobiti da se, sukladno pravilima profesije, obratila pisanim upitom nadležnom državnom odvjetništvu radi provjere informacije koju ima. Kako navedeno nije učinjeno tako je čitateljima i široj javnosti nametnut zaključak koji nije utemeljen na svim činjenicama kako iz predmeta u nadležnosti građansko-upravnog odjela tako i iz predmeta u nadležnosti kaznenog odjela.
Općinski sud u Slavonskom Brodu, Stalna služba u Novoj Gradiški, objavio je još 27. srpnja 2020. presudu kojom je naloženo Republici Hrvatskoj, zastupanoj po Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu (Građansko-upravni odjel u Novoj Gradiški) isplatiti prvotužitelju Marku Benkoviću iznos od 40.000,00 kuna, i drugotužiteljici Mariji Tunde Benković iznos od 60.000,00 kuna na ime naknade neimovinske štete.
Navedena presuda je nepravomoćna jer je Općinsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu 10. kolovoza 2020. podnijelo žalbu protiv presude zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka, pogrešne primjene materijalnog prava i zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.
Zbog toga je potpuno neutemeljeno i nekorektno objaviti zaključak kako se radi o presedanskoj odluci i kako je riječ o prvoj presudi za "držanje u ladici".
Državno odvjetništvo smatra kako je sud donio odluku bez da je izvršio uvid u spis državnog odvjetništva rukovodeći se pri utvrđivanju činjeničnog stanja isključivo činjenicama prezentiranim u tužbenom zahtjevu i pozivom na odluku suda Bosne i Hercegovine.
Nije točno da su tužitelji podnijeli kaznenu prijavu 20. travnja 2012., budući da ih je za taj dan državno odvjetništvo pozvalo radi davanja izjave (provedene su dokazne radnje ispitivanja svjedoka-žrtava M. Benkovića i M. T. Benković) s ciljem pribavljanja relevantnih činjenica i daljnjih radnji radi utvrđivanja kaznenog djela, već su ju, putem branitelja, podnijeli 3. srpnja 2017.
Prvostupanjski sud je u građanskoj parnici radi naknade štete pogrešno utvrdio da je nesporno da su pripadnici VP 106. brigade HVO-a počinili ratni zločin pri čemu ne obrazlaže temeljem kojih dokaza utvrđuje da se radi o ratnom zločinu niti obrazlaže da opisani događaj predstavlja kršenje međunarodnih prava te da je u uzročno-posljedičnoj vezi s ratom.
Državno odvjetništvo smatra kako sud pogrešno zaključuje da država za konkretno odgovara zbog izostanka očitovanja i dostave spisa po dopisu suda, iz kojeg dalje izvodi zaključak o nepravilnom radu zamjenika državnog odvjetnika bez uvida u konkretan rad tog istog zamjenika na predmetu, te konačno i rad pravosudnih tijela dviju država.
Dodajemo da su M. Benković i M. T. Benković od travnja 2019. godine podnijeli tužbu Općinskom sudu u Slavonskom Brodu (Stalna služba u Novoj Gradiški), dok se prethodni postupak radi mirnog rješavanja spora vodio u Općinskom državnom odvjetništvu u Osijeku koje je odbilo zahtjev podnositelja. Podnositelji su u listopadu 2019. godine podnijeli novi zahtjev za mirno rješenje spora ODO-u Slavonski Brod koji je odbijen kao neosnovan ali do danas nije podnesena tužba. Novi zahtjev za mirno rješenje spora zaprimljen je u kolovozu 2020. godine, na okolnost da sud nije prihvatio njihov dokazni prijedlog za provođenje medicinskog vještačenja koji je odbijen u listopadu 2020. godine, te je punomoćnik podnio tužbu sudu. Sud je prihvatio navode državnog odvjetništva iznesene u odgovoru na tužbu i tužbu odbacio, a o žalbi tužitelja još nije odlučeno.
Dodajemo i da je isti punomoćnik u veljači 2021. godine podnio novi zahtjev za mirno rješenje spora koji se i ovaj put temelji na istoj činjeničnoj osnovi i kojim se ponovo potražuje naknada nematerijalne štete zbog nezakonitog zatvaranja i nečovječnog postupanja 1992. godine, kao i da je sredinom travnja 2021. godine zaprimljen novi zahtjev za mirno rješenje spora zbog povrede prava osobnosti diskriminacijom, a kojim potražuju naknadu nematerijalne štete.
U odnosu na kazneni predmet, sukladno zakonskim odredbama, u mogućnosti smo odgovoriti kako događaji koji su navedeni u kaznenoj prijavi M. T. Benković i M. Benkovića, podnesenoj Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku 3. srpnja 2017., su dio većeg broja inkriminiranih događaja počinjenih na području Bosne i Hercegovine s puno većim brojem potencijalnih osumnjičenika i oštećenika.
Nakon prvih saznanja o tome, Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku je kontinuirano, sukladno svojim zakonskim ovlaštenjima, poduzimalo sve potrebne radnje radi prikupljanja podataka i dokaza nužnih za donošenje državnoodvjetničke odluke. Državno odvjetništvo je ostvarilo kontinuiranu i intenzivnu suradnju s nadležnim pravosudnim tijelima Bosne i Hercegovine s kojima je održano nekoliko koordinacijskih sastanaka u Sarajevu i Osijeku uz nazočnost predstavnika UNDP-a, zatražena je dostava svih relevantnih sudskih odluka i druge dokazne dokumentacije te suglasnost/pristanak svjedoka i oštećenika državljana Bosne i Hercegovine za sudjelovanje u kaznenom postupku koji će se voditi u Republici Hrvatskoj. Stoga je i bilo najavljeno skoro donošenje državnoodvjetničke odluke. Međutim, naknadno je zaprimljeno 170 dokumenata te 96 zapisnika o ispitivanju žrtava i svjedoka te su u suradnji s nadležnom agencijom pribavljeni novi dokazi.
Treba napomenuti da se ispitivanje svjedoka i oštećenika državljana Bosne i Hercegovine provodi u Bosni i Hercegovini, a što je zbog epidemiološke situacije u posljednjih više od godine dana bitno utjecalo na dugotrajnost postupka.
Državno odvjetništvo će, nakon dovršetka izvida, pravovremeno izvijestiti javnost o svojoj odluci.