Općinsko državno odvjetništvo u Pazinu
Doneseno rješenje o provođenju istrage protiv dvoje okrivljenika i okrivljenog trgovačkog društva
Rješenje o provođenju istrage uslijedilo je na temelju rezultata provedenog kriminalističkog istraživanja Policijske uprave Istarske i Policijske postaje Buje-Buie te provedenog nazora inspekcije zaštite okoliša zbog ilegalnog odlagališta građevinskog i tekstilnog otpada, kao i na temelju daljnjih postupaka nadzora porezne uprave, poljoprivredne inspekcije, Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda te inspekcije zaštite okoliša, koji su provedeni po inicijativi i u koordinaciji Općinskog državnog odvjetništva u Pazinu (kazneni i građansko-upravni odjel).
S otvaranjem istrage, od nadležnog Županijskog suda u Puli-Pola ishodovan je nalog za pretragu nekretnina na području grada Buja-Buie (ukupna površina 33.302 kvadratna metra), od kojih je dio u vlasništvu Republike Hrvatske, na kojima je protupravno odložen otpad, i radi otkopavanja otpada iz tla bagerom te je ovo državno odvjetništvo, istovremeno, izdalo nalog da se tijekom pretrage provede i mjernično vještačenje identifikacijom nekretnina.
Na temelju prijedloga ovog državnog odvjetništva, sutkinja istrage Županijskog suda u Puli-Pola je 18. svibnja 2022. odredila privremene mjere zabrane raspolaganja novčanim sredstvima po bankovnim računima drugookrivljenice i okrivljenog trgovačkog društva te zabranom otuđenja i opterećenja nekretnina u vlasništvu prvookrivljenika, radi osiguranja oduzimanja imovinske koristi stečene kaznenim djelom i radi osiguranja imovinskopravnog zahtjeva Republike Hrvatske naknadom štete prouzročene onečišćenjem okoliša.
Nakon pretrage nekretnina i uhićenja prvookrivljenog hrvatskog državljanina, Općinsko državno odvjetništvo u Pazinu je 19. svibnja 2022. provelo dokaznu radnju prvog ispitivanja prvookrivljenika te je nadležnom Županijskom sudu u Pulu-Pola predloženo određivanje istražnog zatvora. Županijski sud u Puli-Pola je, na ročištu održanom 20. svibnja 2022., prihvatio prijedlog i prvookrivljeniku odredio istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja djela.
Postoji osnovana sumnja da su prvookrivljenik (1969.) i drugookrivljenica (1985.) kao odgovorne osobe trećeokrivljenog trgovačkog društva sa sjedištem u Umagu, postupili s ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi trećeokrivljenoj pravnoj osobi. Osnovano se sumnja da su od početka 2017. godine do 16. svibnja 2022., na području grada Umaga i grada Buja, na poljoprivrednom i šumskom zemljištu kao dobrima od interesa za Republiku Hrvatsku, dijelom u vlasništvu Republike Hrvatske (područje grada Buja-Buie, ukupna površina 33.302 kvadratnih metara) postupili protivno odredbama čl. 3. i 11. Zakona o zaštiti okoliša, čl. 11. st. 1. Zakona o održivom gospodarenju otpadom, odnosno čl. 18. st. 1. i 2. Zakona o gospodarenju otpadom, odnosno protupravno gospodarili otpadom i protupravno zbrinjavali otpad u okolišu. Osnovano se sumnja da su, iako svjesni da se radi o štetnim i opasnim ostacima građevinskog materijala te o neupotrebljivim i štetnim otpacima tekstilnog materijala, ali i znajući da time mogu ugroziti kakvoću zraka, tla i podzemlja te zdravlje ljudi, pa pristajući na to, na navedenim nekretninama odlagali i nasipavali građevinski otpad, uključujući azbestne ploče i razni građevinski materijal. Osnovano se sumnja da su, dodatno, u 17 pošiljaka prekograničnog cestovnog prometa iz Republike Italije; protivno čl. 121. st. 1. t. 1. i st. 2. t. 1. Zakona o održivom gospodarenju otpadom u vezi s čl. 18. st. 1. Uredbe (EZ) br. 1013/2006 Europskog parlamenta i vijeća od 14. lipnja 2006.; kamionima (šleperi) uvezli ukupno 418 tona tekstilnog i drugog otpada, pakiranog u najmanje 561 balu. Otpad su, osnovano se sumnja, neuvjetno odložili na navedenim nekretninama, a dijelom i zakopali u tlo, odnosno zagrnuli zemljom i drugim građevinskim otpadom, pa je, tako odložen, građevinski te, odložen i zakopan, tekstilni otpad ostavljen da hlapi i procjeđuje u tlo ugrožavajući kakvoću zraka, tla, podzemlja i vode. Odlaganjem tako velike količine i vrste otpada izmijenjena je konfiguracija tla i onemogućeno je pošumljavanje, sadnja poljoprivrednih kultura i kultivacija općenito, zbog čega se promjene prouzročene takvim oštećenjem ne mogu otkloniti dulje vrijeme.
U svezi protuzakonitog uvoza tekstilnog otpada iz Italije u Hrvatsku, okrivljenici su, osnovano se sumnja, izradili jedanaest izlaznih računa u kojima su neistinito naveli da predmetni tekstilni i drugi otpad (količina od 330 tona) predstavlja sekundarni materijal. Račune su ispostavili i dostavili trgovačkom društvu u Poljskoj, pri čemu je u poslovnim knjigama trećeokrivljenog društva neistinito evidentirana prodaja i isporuka tog materijala u Poljsku koja, u stvarnosti, nije obavljena. Društvo iz Poljske je, po tim neistinitim računima, isplatilo trećeokrivljenom društvu 20.350,00 eura.
Okrivljenici su, osnovano se sumnja, počinjenjem kaznenih djela stekli protupravnu imovinsku korist u navedenom iznosu od 20.350,00 eura te su prouzročili štetu Republici Hrvatskoj onečišćenjem okoliša s osnove troškova popravljanja nastale štete u zasad neutvrđenom iznosu, a što će se utvrditi tijekom istrage. U daljnjem postupanju poduzet će se radnje za zaštitu imovine i dobara od interesa za Republiku Hrvatsku.